Jak wybrać odpowiedni smartfon?

Nie bez powodu twój smartfon jest zawsze z Tobą. Sprawdzanie e-maili, Facebookowe aktualizacje, gry, przeglądanie sieci i wiele innych sprawia, że wybranie właściwego smartfonu to ważna sprawa. W tym artykule doradzimy Ci, wraz z naszym ekspertem Panem Krzysztofem Gołębiewskim z KG-GSM (hurtownia części gsm), jak wybrać telefon dopasowany do twoich potrzeb.

Zacznij od wyboru systemu, IOS jest łatwiejszy w użyciu, Android zaś daje większy możliwości. Pozostałe dostępne systemy też mają swoje zalety, jednak radzimy wybrać IOS albo Androida. Nigdy nie płać jednak więcej niż trzeba za telefon. Po co Ci telefon z kwadrylionem funkcji, mega pamięcią ram i innymi „bajerami”, jeżeli będziesz go używał wyłącznie do dzwonienia i przeglądania Internetu?

Kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania ze smartfonu będzie wybranie odpowiedniej wielkości ekranu. Kiedy telefon ma służyć głównie do podstawowych funkcji, wybierz ten z ekranem mniejszym niż 5,5 cala, ponieważ będzie tańszy, a przy tym oszczędniejszy (będzie zużywał mniej energii). Większy ekran zalecany jest wtedy, gdy chcesz np. oglądać na telefonie wiele filmów. Warto też sprawdzić jak komfortowo się czujesz, trzymając telefon danego rozmiaru w ręce.

W przypadku wyświetlacza telefonu jakość i jasność obrazu mają większe znaczenie niż rozdzielczość. Zwróć uwagę na to, jak jasny jest wyświetlacz, czy łatwo będzie zobaczyć coś na nim na zewnątrz.

Wraz ze wzrostem żywotnością baterii aparat fotograficzny stał się najważniejszą cechą smartfonów. Zwróć uwagę na jego całkowitą specyfikacje i specjalne funkcje. Raczej nie zwracaj wielkiej uwagi na ilość megapikseli, nie zawsze przekładają się one na jakość fotografii.

Procesor ma znaczenie mniejsze niż kiedyś. Nawet telefony z tzw. „półki budżetowej” oferują teraz wystarczająco dużo wydajności dla większości użytkowników. Skup się za to, na pojemności baterii, zasada jest prosta im więcej mega ampero godzin [mAh] ma telefon, tym więcej godzin będzie wstanie wytrzymać bez ładownia.

Kup też telefon mający co najmniej 32 GB pamięci. Przy 16 GB szybko może zbraknąć miejsca na ważne pliki, a ponadto system może pracować mniej wydajnie, najlepiej gdy w telefonie można użyć zewnętrznego źródła pamięci, pod postacią kart microSD.

Zwróć też uwagę na wygląd telefonu, jego kolorystyka i stylistyka jest ważna, w końcu smartfon to bardzo osobisty przedmiot. Nie zwracaj za to przesadnej uwagi, na markę telefonu. Giganci na rynku inwestują ogromne środki w reklamę, co nie znaczy, że produkują oni lepszy sprzęt, niż np. mniej znani polscy producenci (sam używam sprzętu firmy myPhone i jestem bardzo z niego zadowolony).