Sosnowiec i jego atrakcje

SosnowiecZagłębie Dąbrowskie może pochwalić się ciekawymi zabytkami, z których spora część leży na terenie Sosnowca. Sosnowiec to atrakcyjne miasto, a jego symbolem jest urodzony tutaj Jan Kiepura. Sosnowiec to jednocześnie największe i najważniejsze miasto Zagłębia. Choć jego historia jest dość krótka, można tu zobaczyć sporo ciekawych rzeczy. Samo miasto powstało w XX wieku poprzez łączenie w jeden organizm dawnych wsi.

Dziś Sosnowiec znany jest przede wszystkim z pałaców - rezydencji tutejszych przemysłowców. Najsłynniejsze to pałac Schoena oraz pałac Dietla. W tym pierwszym obiekcie znajduje się dzisiaj muzeum, znane z ciekawej kolekcji szkła artystycznego oraz kolekcji przedwojennych pocztówek. Pamiątką po czasach zwierzchności rosyjskiej nad tym obszarem jest zbudowana w stylu neobizantyjskim cerkiew prawosławna.
Ważną atrakcją Sosnowca jest tutejsze egzotarium. Tu połączono wszystkie zalety ogrodu botanicznego, zoo oraz palmiarni, tworząc miejsce znane nie tylko w samym Sosnowcu. Chętnie zaglądają tu zwiedzający z innych śląskich miast.