Zastosowanie tanich, mobilnych wind peronowych

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich korzystają z życia nie mniej intensywnie, niż pozostali. Z chęcią uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach informacyjnych czy po prostu przemieszczają się po kraju w celu zwiedzania nowych miast. Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, które umożliwią im bezpieczne poruszanie się.

Nie jest możliwe zamontowanie windy dla niepełnosprawnych we wszystkich miejscach, gdzie to konieczne. Przeszkodę stanowią czynniki finansowe, jak i środowiskowe. Montaż stałej windy jest bowiem sporym wydatkiem, a chcąc dostosować całe miasto do osób na wózkach, trzeba by wydać naprawdę fortunę. Na szczęście jest inny sposób na ułatwienie życia osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Wszędzie tam, gdzie nie da się zamontować stałej windy, z pomocą przychodzą podnośniki mobilne. Często określa się je mianem wind peronowych, ponieważ wykorzystywane są właśnie m.in. na dworcach kolejowych i autobusowych. Ustawia się je tuż przed wejściem do pojazdu, by osoba niepełnosprawna miała możliwość bezpiecznie do niego wsiąść.

Konstrukcja windy mobilnej posiada udźwig ponad trzystu kilogramów i jest zaprojektowana w taki sposób, by mógł ją obsługiwać jeden operator. Co najlepsze, nie jest zasilana energią elektryczną, lecz pompą hydrauliczną. Dzięki temu sprawdzi się dosłownie wszędzie, również na imprezach masowych, w których z roku na rok uczestniczy coraz większa liczba osób na wózkach inwalidzkich.