Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?

Kompleksowa aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga wielkiego wyzwania. Pamiętajmy o wszystkich aspektach.

Kompleksowa aranżacja małej łazienki z prysznicem wymaga wielkiego wyzwania. Oprócz oczywistego miejsca do higieny musimy jeszcze wygospodarować niezbędne miejsce do przechowywania oraz pomieścić wszystkie elementy wyposażenia. Można zwiększyć optycznie przestrzeń poprzez zabawę kolorami ale są również sposoby na uzyskanie małej i funkcjonalnej łazienki poprzez odpowiednie zagospodarowanie metrażu i wybór wyposażenia.

 

Najważniejszy pierwszy krok

 

Mała łazienka wymaga wielkiej kreatywności i dopieszczenia każdego detalu, dlatego nie można sobie pozwolić na wybieranie „na szybko” wyposażenia. Najlepiej zacząć od zapoznania się z ofertą producentów oferujących armaturę łazienkową do małych pomieszczeń. Nie oznacza to, że taki sprzęt będzie gorszego gatunku, a czasami te kilka centymetrów zrobi wielką różnicę w aranżacji. Oszczędność miejsca zyskamy również projektując prysznic typu walk in, zamiast standardowej kabiny z brodzikiem. Taki wybór pozwoli nam na całkowite zagospodarowanie wolnego miejsca, a często uzupełnia nieustawne skosy czy wnęki. Warto również zajrzeć na stronę sklepu z wyposażeniem łazienek. Bardzo często są tam dostępne programy do projektowania, dzięki czemu spokojnie w zaciszu domowym możemy zdecydować jakie ustawienie będzie dla nas najlepsze. Nie zapomnijmy również o urządzeniu łazienki zgodnie z panującym stylem domu, aby nie odbiegała ona od innych pomieszczeń. Przykładowo, jeżeli łazienka ma być w stylu loftowym, idealnie sprawdzi się czarna bateria prysznicowa, jeśli w glamour, dobieramy złote krany.

 

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

 

W małych łazienkach sprawdza się kabina prysznicowa bez brodzika. To bardzo komfortowe rozwiązanie ze względu na jej ustawność. Prysznic typu walk in, możemy ustawić w narożniku, na końcu wąskiej łazienki lub nieustawnej wnęce. Jedyny problem może stanowić potrzeba odpływu liniowego, który jest bolączką mieszkańców bloków. Jeżeli nie mamy możliwości takiego montażu, na rynku można znaleźć oferty kabin prysznicowych z niskimi brodzikami, które harmonijnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach. Dodatkowym atutem prysznica walk in jest możliwość ciekawej aranżacji szyby. Można ją dostosować pod styl łazienki dobierając pasującą kolorystykę szprosów, a nawet sam kolor przeszklenia.

 

Jak powiększyć małą przestrzeń?

 

W niewielkich pomieszczeniach bardzo łatwo o poczucie przytłoczenia. Dlatego podstawą w aranżacji jest czystość formy oraz uniknięcie wrażenia bałaganu. Nie chodzi tylko o to aby wszelkie przybory toaletowe były schowane w meblach łazienkowych ale również o stworzenie kolorystycznego spokoju i higieny. Sprawdzają się jasne kolory, dzięki którym pomieszczenie wydaje się większe, dodatkowo konieczne jest oświetlenie górne oraz boczne na ścianach. Jeżeli wybieramy płytki łazienkowe, skupmy się na modelach wielkoformatowych z cienką fugą. Uzyskamy w ten sposób wrażenie jednolitej powierzchni. Lepszym wyborem będą również płytki do łazienki z połyskiem, niż matowe. Nie można zapomnieć o lustrze, im większe tym lepiej odbija światło i wizualnie powiększa pomieszczenie. Idealne meble do małej łazienki to takie, które posiadają fronty lakierowane na wysoki połysk. Wbrew pozorom są łatwe w utrzymaniu czystości i pomagają w rozpraszaniu światła.

 

Jak uzyskać więcej miejsca? Kilka pomocnych faktów:

 

  • Do przechowywania wykorzystajmy otwieraną szafkę z lustrem, zawieszoną nad umywalką. Taka szafka jest zarówno praktyczna, jak i może spełniać funkcję dekoracyjną w łazience. Wybierajmy modele z oświetleniem, które dodatkowo nada wnętrzu blasku.
  • Nieestetyczne rurki instalacyjne schowajmy dzięki zastosowaniu podwieszanej podtynkowej miski sedesowej. Stworzymy w ten sposób wrażenie czystości i zwiększymy ilość miejsca na podłodze, co pozwoli nam swobodne sprzątanie w każdym kącie.
  • Zastosujmy również podwieszaną szafkę umywalkową oraz umywalkę montowaną na blacie.
  • Ułatwieniem w utrzymaniu czystości będzie szafka z ukrytym koszem na pranie oraz systemy cargo.
  • We wnętrzach szuflad niezastąpione są organizery, dzięki którym maksymalnie wykorzystamy miejsce nie tworząc przy tym bałaganu.

 

Zaaranżowanie łazienki wyglądającej jak na zdjęciach w kolorowych czasopismach jest możliwe nawet w niewielkich blokowych pomieszczeniach. Co prawda ogranicza nas metraż ale możemy się posłużyć wyborem kompaktowych mebli i wielofunkcyjnych elementów wyposażenia. Tworząc przemyślane rozwiązania jesteśmy w stanie uzyskać łazienkę bez utraty eleganckiego stylu.